Haber

Danimarka’da iki kişi Kuran yaktı

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’daki Irak Büyükelçiliği önünde iki kişi Kuran-ı Kerim yaktı. İki aktivistin kendilerine “Danimarka Vatanseverleri” adını veren bir grubun üyesi oldukları belirtildi. Bire bir küme, 21 Temmuz’da da benzer bir eylem gerçekleştirmiş ve eylemlerini Facebook üzerinden canlı yayınlamıştı. Eylem Irak’ta protestolara neden oldu.

Reuters’in haberine göre Kopenhag’daki Irak Büyükelçiliği önüne gelen iki aktivist, önce Kuran’a bastı, ardından yere serilen Irak bayrağının yanında Kuran’ı ateşe verdi.

Ne oldu?

Danimarka’da İslam karşıtı ve aşırı milliyetçi “Danske Patrioter (Danish Patriots)” grubu üyeleri, 21 Temmuz’da Kopenhag’daki Irak Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yaktı. İslam karşıtı pankartlar açan ve İslam’ı aşağılayan sloganlar atan grup üyeleri, Irak bayrağı ve Kuran’ı yere atarak üzerine bastı.

Bunun üzerine Irak’taki Sadr Hareketi’nin lideri Mukteda Es Sadr’a bağlı kişiler Bağdat’ın başkenti Tahrir Meydanı’nda toplanarak Danimarka’ya tepki gösterdi. Sadr yanlısı grup, Yeşil Bölge’ye girerek Danimarka Büyükelçiliği’ne baskın yapmak istedi ancak güvenlik güçleri buna izin vermedi. Irak güçleri protestocuları Yeşil Bölge’den uzaklaştırmak için göz yaşartıcı gaz kullandı. (DIŞ HABERLER)

aksehir-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu