Ekonomi

Dalian, Çin’e teslim edilen büyük ölçekli açık deniz petrol üretim üssü

DALIAN, 27 Mayıs (Xinhua) — Günde 220.000 varil ham petrol işleme kapasitesine sahip büyük ölçekli bir açık deniz petrol üretim üssü, Cuma günü Çin’in kuzeydoğusundaki Liaoning Eyaletindeki kıyı kenti Dalian’a teslim edildi.

Bacalhau adlı M350 yüzer üretim, depolama ve boşaltma (FPSO) gövdesi, Dalian Shipbuilding Industry Limited (DSIC) ve Mitsui Ocean Development & Engineering Company (MODEC) tarafından ortaklaşa geliştirildi.

FPSO, derin deniz petrol sahalarından yararlanmak için tasarlanmış üst düzey, büyük ölçekli bir açık deniz mühendislik üssüdür. Gövde, tortu filtrasyonu, petrol-gaz ayrımı, yağlı kanalizasyon arıtma ve depolama, ham petrol yükleme ve boşaltma gibi ön işlemleri üstlenebilir.

DSIC’nin offshore proje yönetim ekibinde proje yöneticisi olan Han Yu, “Bugün teslim edilen Bacalhau’nun günlük üretim kapasitesi, karada 10 kilometrekarelik bir alanı kapsayan bir petrol ve gaz işleme tesisine eşdeğerdir” dedi.

Bacalhau’nun toplam uzunluğu 364 metre, genişliği 64 metre, derinliği 33 metre ve yer değiştirmesi 460.000 tondan fazladır.

hisarcikhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu