Ekonomi

BDDK’dan bankaların mali tablolarına ilişkin yeni düzenleme

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan yeni düzenleme ile “Bankalarca Kamuya Açıklanacak Finansal Tablolar ile Bunlara İlişkin Açıklama ve Dipnotlar Hakkında Tebliğ”de değişiklik yapıldı.

BDDK tarafından Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan değişikliğe göre Bankalarca Kamuya Açıklanacak Finansal Tablolar ile Bunlara İlişkin Açıklama ve Dipnotlar Hakkında Tebliğ’in 13’üncü maddesinin başlığı “Likidite riski yönetimi, likidite kapsama oranı ve net istikrarlı fonlama oranı”. Tıpkı unsur gibi, bazı anekdotlar eklendi.

Tebliğ’de, Bankaların Net İstikrarlı Fonlama Oranının Hesaplanmasına İlişkin Yönetmelik uyarınca hesaplanan net istikrarlı fonlama faiz oranı ile bu orana ait kalemlerin transferin cari ve önceki dönem sonu için formatı hakkında bilgi verilir, ve “Raporlama dönemi de dahil olmak üzere son üç aya ait net istikrarlı fonlama faiz oranlarının üç aylık basit aritmetik hesaplamaları. Ortalama, bir önceki dönemin üç aylık basit aritmetik ortalaması ile birlikte ayrı ayrı gösterilmiştir.” kelimeleri kullanılmıştır.

1 Ocak 2024’te yürürlüğe girecek açıklamada, bankaların net istikrarlı fonlama faizi ile ilgili sonuçların ve bilgilerin anlaşılması için sayısal açıklamalar yapacakları ve bankaların değeri dikkate alınarak kıymetli net istikrarlı fonlama faizinin ana kalemlerini baz olarak, dönem ortasında ve zaman içinde etkileyen unsurlardır. Bilgilerdeki değişiklikler (strateji değişiklikleri, fonlama yapısı, değişen durumlar) ve bu değişikliklerin nedenlerinin açıklanacağı kaydedildi. ???????

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu