Teknoloji

AstroForge adlı yeni bir şirket, asteroitlerde mineral aramak için kolları sıvadı.

Bilimkurgu denilince muhtemelen ilk akla gelen uzaylılar ve nefes alabildiğimiz bilinmeyen dünyalara seyahat eden uzay gemileridir. Ama şimdi, Kaliforniya merkezli bir girişim başka bir bilimkurgu parçasını alıp gerçeğe dönüştürmek istiyor. Kendini ilk derin uzay asteroit madenciliği şirketi olmaya adamış bir şirket olan AstroForge, yolculuğuna bu yıl resmen başlıyor.

Bilim kurgu ile ilgileniyorsanız veya bilim adamlarının Dünya’nın doğal kaynaklarına alternatif arayışlarını incelediyseniz, muhtemelen asteroit madenciliğiduydun

Asteroitlerden hammadde toplamak için uzay aracı fırlatma fikri biraz abartı gibi görünebilir. Böyle bir girişimde birçok farklı konunun dikkate alınması gerekecektir. İlk olarak, bu malzemeyi çıkarabilecek ve geri taşıyabilecek bir uzay aracı inşa etmeniz gerekiyor. Bu uzay araçlarının herhangi bir bakım gerektirip gerektirmeyeceğini ve hatta madencilik için hangi asteroitleri hedeflemek isteyebileceğinizi düşünmek de önemlidir. AstroForge, macerasına bu ikinci yönüyle başlamayı planlıyor.

Yeni şirket şu anda Dünya’dan 35 milyon kilometre uzaktaki bir asteroitin izini sürmesini sağlayacak iddialı bir ticari misyon başlatmak için çalışıyor. AstroForge, PGM’ler olarak da bilinen platin küme metallerini hedeflediğini söylüyor.

Paladyum gibi değerli nadir toprak metalleri de dahil olmak üzere bu metaller çeşitli endüstrilerde kullanılmaktadır. Ayrıca, asteroit madenciliği fikrinin, geçmişte önerilen diğer asteroitlerin içine uzay istasyonları inşa etme fikrinden çok daha az zorlayıcı olduğunu söyleyebiliriz.

AstroForge gibi şirketler, asteroit madenciliği kullanarak uzayda bekleyen geniş kaynakları kullanmayı umuyor. Elbette bu, Dünya’da yaptığımız gibi bu kaynakları nasıl dikkatsizce kullandığımıza dair birçok soruyu gündeme getiriyor.

dernekpazariajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu