Haber

Maaş Alfabesini Yeniden Yazdı

Pandemi sürecinin ardından gerileme dönemine giren teknoloji dünyasında 2022’nin son çeyreği ve 2023’ün ilk yarısında işten çıkarmalar ve kesintiler gündemdeydi. Bu arada Google’ın ana şirketinin CEO’suna 226 milyon dolar ödeme yapması, Alfabe, tartışmalara neden oldu.

Alphabet CEO’su, yaklaşık 218 milyon doları hisse senedi ödülleri olmak üzere tam 226 milyon dolarlık ödül ödemesi aldı. Şirket tarafından menkul kıymet dosyalamasında açıklanan bu rakam, ortalama bir çalışanın ücretinin 800 katından fazladır. Bu çok büyük bir dengesizlik yaratıyor.

Bu ücret eşitsizliği durumu ve şirketin işten çıkarma politikası üst üste gelince, çalışanlardan ve halktan tepki geldi. Google’ın ana şirketi Alphabet, yaklaşık 4 ay önce dünya çapında 12.000 kişiyi işten çıkarmayı planladığını duyurdu. Bu sayı, firmanın küresel iş gücünün yaklaşık yüzde 6’sına karşılık geliyor.

Bu ayın başlarında yüzlerce Google çalışanı, işten çıkarmalarla ilgili bir anlaşmazlığın ardından şirketin Londra ofislerinde grev düzenledi.

Mart ayında Google çalışanları, 200’den fazla çalışanın işten çıkarılmasının ardından şirketin Zürih ofislerinde işten çıkarma düzenledi.

“YAPAY ZEKÂ ZARARLI OLABİLİR” DEDİ

Google CEO’su Sundar Pichai geçtiğimiz günlerde katıldığı bir programda yapay zeka teknolojisinin geleceğinden bahsetmiş ve “Yapay zeka yanlış kullanılırsa çok israf olabiliyor. Şu anda bu sorunun tüm cevaplarına sahip değiliz. Teknoloji tam anlamıyla gelişiyor. hız.İşte bu durum beni geceleri uykusuz bırakıyor.Yapay zekanın geliştirilmesinde sadece mühendisler değil,sosyal bilimcilerin,etikçilerin,filozofların da dahil olması lazım yoksa toplumsal zarara yol açabilir.”

haber-maltepe.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu