Ekonomi

Çankırı’nın ‘sarı pirinci’ için seri üretim hamlesi

Çankırı’nın Ilgaz ilçesinde yılda yaklaşık 700 ton üretilen ‘sakılcık pirinci’ kurulacak fabrikada işlenerek tüm Türkiye’ye satılacak.

Çankırı’nın Ilgaz ilçesinde üretilen ‘sakılcık pirinci’ için fabrika kurulacak. Devrez Çayı kıyısındaki Çeltikbaşı, Yuvasaray, Yerkuyu ve Sarmaşık köylerinde yetiştirilen ‘sarımsı pirinç’ için ilçede kurulacak fabrika ile seri üretime geçilmesi hedefleniyor. Kurulacak fabrika ile üretiminin artırılması planlanan pirinç, oluşturulacak marka ile bölge halkına gelir sağlayacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Ilgaz Belediye Başkanı Mehmet Öztürk, “İlçemizde bir söz vardır ‘Sarı balık dağın soğuğunu bir kere yer.’ Ilgaz Dağı’ndan eriyen kar sularıyla beslenecek.Olgunlaşacak ve hazır hale gelecek.Türkiye’nin şeker oranı en düşük olan bu pirinç cet tohumlu ilçemize özgüdür.Benzersiz bir Anadolu eseridir. işimizi bir elde toplayıp ekim alanlarını büyütmek meselesi bu arada çeltik fabrikamızı da katma değer yaratmak amacı ile Ilgaz markası ile ülkemize tanıtmak amacı ile çeltik fabrikasını kurup dünyanın en büyük pirinç fabrikası haline getirmektir. mutfakların baş tacı ve ilçemizin istihdamına katkı sağlıyor.”

Fabrikanın istihdama katkı sağlayacağını belirten Öztürk, “Çeltikbaşı köyümüzde yaklaşık 5 bin metrekare arsa üzerine bin metrekareye yakın inşaat alanı üzerine kuracağımız fabrika ile yılda yaklaşık 700 ton pirinç üretilen bölgemize değerli bir tesis kazandıracağız ve dolaylı istihdam sağlayacağız.Fabrikamızla birlikte pirinç üretilen köylerimizde üretici sayısını artıracağız” 380 dönümlük mevcut üretim alanımızı daha etkin ve verimli hale getirerek yeni markamızı oluşturuyoruz. Kuracağımız fabrikanın ilçemize hayırlı olmasını diliyor, ileri bir Ilgaz için çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi. – ÇANKIRI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu